Najpopularniejsze systemy CMS

Chcesz swobodnie modyfikować treść swojej strony www?

Dla właścicieli stron, których treść wymaga regularnej aktualizacji, takich jak firmowe portfolia, galerie zdjęć, blogi, ale również dla tych, którzy przewidują rozszerzanie funkcjonalności swojej strony www, z pomocą przychodzą systemy CMS. Systemy te umożliwiają modyfikacje i rozbudowę treści strony internetowej osobom nieposiadającym zaawansownej wiedzy z zakresu budowy stron www. Oferują one dostęp do treści poprzez panel administracyjny, gdzie właściciel lub administrator strony może samodzielnie nanosić zmiany.

W tworzonych przez nas projektach stron internetowych wykorzystujemy system zarządzania treścią WordPress. To rozwiązanie szczególnie polecamy klientom, którzy chcą mieć możliwość samodzielnej modyfikacji treści oraz przyszłego rozszerzania funkcjonalności strony, choć wykorzystujemy je również w przypadku tak mniej złożonych stron, jak i witryn o bardziej rozbudowanej strukturze (np. sklepów internetowych czy portali)

Ale dlaczego właśnieWordPress?

POPULARNOŚĆ

W chwili obecnej na rynku systemów CMS (od angielskiego 'content management system’ – system zarządzania treścią) dostępnych jest bardzo wiele rozwiązań, zarówno darmowych, jak i płatnych. Spośród najpopularniejszych systemów w pierwszej trójce plasują się właśnie WordPress, ze zdecydowaną przewagą nad konkurencją, a następnie systemy Drupal i Joomla. Poniżej przedstawiamy wykres pokazujący udział poszczególnych systemów CMS wśród stron wykorzystujących ogólnodostępne systemy zarządzania treścią. Wśród stron z CMS, około połowa oparta jest właśnie o WordPress, pośród wszystkich stron dostępnych online korzysta w niego ponad 20% stron.

WSZECHSTRONNE ZASTOSOWANIE

Według załączonej inforgrafiki wsród stron internetowych działających w oparciu o CMS, zdecydowanie najczęstszym wyborem jest CMS WordPress – darmowy system zarządzania treścią powstały w roku 2003, pierwotnie jako platforma dla bloggerów. W chwili obecnej system ten jest zazwyczaj wykorzystywany do budowy w pełni funkcjonalnych stron www dla biznesu, organizacji pozarządowych, instytucji państwowych czy osób prywatnych. Dzięki rozbudowanemu systemowi rozszerzeń i możliwości swobodnej modyfikacji kodu źródłowego systemu WordPress, z powodzeniem można z jego pomocą tworzyć sklepy internetowe czy rozbudowane portale branżowe, ogłoszeniowe lub informacyjne.

PROSTOTA UŻYTKOWANIA

Spośród innych popularnych CMSów WordPress wyróżnia się prostotą użytkowania panelu administracyjnego oraz ogromną ilością informacji na temat obsługi dostępnych online. Pozwala to na samodzielne wykonywanie wielu czynności związanych z administracją stroną.

Dzięki szerokiemu zastosowaniu i popularności, WordPress jest nieustannie udoskonalany i rozbudowywany przez bardzo szeroką społecznością fanów i deweloperów. Dla systemu WordPress dostępna jest szeroka gama rozszerzeń (ponad 19,000) pozwalających na ograniczenie kosztów i czasu implementacji nowych funkcjonalności na stronie.

CZĘSTE AKTUALIZACJE

System WordPress jest na bieżąco aktualizowany (średnio co 18 dni), dzięki czemu jest on bezpieczny i nie wymaga dużych inwestycji w zabezpieczenia. Dużą zaletą tej platformy jest dostępność samego systemu oraz materiałów instruktażowych i pomocy na forach internetowych w języku polskim.

SZYBKOŚĆ WDROŻENIA

W pracy nad tworzeniem strony internetowej ogromną zaletą systemu WordPress okazuje się być łatwość jego instalacji i konfiguracji. Dzięki temu czas poświęcony na prace nad budowaną stroną możemy poświęcić na jej projektowanie i kodowanie, a nie na konfigurację skomplikowanego oprogramowania. To z kolei pozwala na skrócenie czasu pracy nad stroną i redukcję kosztów realizacji projektu.

WORDPRESSOWI ZAUFALI NAJWIĘKSI

Wśród największych marek, które wybrały system WordPress jako platformę do budowy i zarządzania swoimi stronami www i blogami wymienić można magazyn The Time, firmy Ford, Forbes, Reuters, UPS, Sony czy CNN.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach korzystania z systemów CMS?